10 rad dla rodziców noworodka, czyli o tym musisz wiedzieć!

10 rad jak wybrać pieluchy

Wasze życie zmieniło się o 180 °, bo nagle w domu pojawił się ktoś nowy – noworodek. To wspaniały czas przepełniony pozytywnymi emocjami, ale również wiele momentów, w których nie wiadomo, co zrobić. Nikt jeszcze nie napisał jednej instrukcji obsługi, która pasowałaby dla każdego malucha. Z dzisiejszego artykułu poznasz – naszym zdaniem – najważniejsze rady dla rodziców noworodka.

  1. Noworodek potrzebuje bliskości

W pierwszych dniach i tygodniach Wasze dziecko nie potrzebuje niczego tak bardzo, jak bliskości. Może okazać się, że tylko przytulenie, pogłaskanie, delikatny szept to lekarstwo na płacz, kolki i inne ciężkie chwile. Bliskość daje poczucie bezpieczeństwa. Noworodek potrafi rozpoznać swoich rodziców, czyli najbliższe w obcym świecie mu osoby.

2. Bezpieczeństwo ponad wszystko

Dopiero w okolicach 3 miesiąca dziecko potrafi utrzymać samodzielnie główkę. Wcześniej musi liczyć na pomoc dorosłych. Dlatego ważne, aby podtrzymywać szyję noworodka, a także niemowlaka i uniknąć urazów oraz zapewnić bezpieczeństwo.

3. Dziecko płacze? Może jest głodne?

Rodzice potrzebują czasu, aby poznać swoje dziecko i jego potrzeby. Kiedy noworodek płacze, najczęściej jest po prostu głodny. Wiele mam traci dużo cennego czasu, aby doszukiwać się przeróżnych źródeł niezadowolenia dziecka, a wystarczy po raz kolejny zaspokoić głód malucha.

4. Otul maleństwo ciepłem i miękkością

Nie zawsze będziecie w stanie trzymać dziecko na rękach 24 godziny na dobę. Wielu specjalistów wręcz uważa, że nieodkładanie dziecka do łóżeczka, może sprawić rodzicom duże problemy w późniejszym czasie. Doskonałą propozycją, aby dziecko było spokojne również z dala od rodziców są przyjemne w dotyku otulacze, czyli delikatne i przewiewne kocyki dokładnie otulające ciało. Sprawiają, że dziecko czuje się tak, jak gdyby cały czas było w brzuchu mamy

5. Otoczenie noworodka ma znaczenie

To ważne, aby zdać sobie sprawę, że dziecko w pierwszych dniach swojego życia potrzebuje względnego spokoju i ciszy. Nadmierne bodźce mogą wywołać w nim strach i zaburzyć harmonie. Zadbaj również o przyjazne otoczenie dla noworodka – lekko zaciemnioną przestrzeń, przewietrzoną i pozbawioną nadmiernych hałasów.

6. Szumisie – recepta na płacz

Wielu rodziców poznało już magię szumisiów, czyli magicznych maskotek, które po prostu szumią. Co w nich takiego wyjątkowego? Szum przypomina maluszkowi dźwięk, który docierał do niego w okresie płodowym. Szumisie uspakajają i pozwalają dziecku spokojnie zasnąć.

7. Spokój rodzica, czyli monitoring oddechu

Nawet gdy noworodek w końcu zaśnie, wielu rodziców nie potrafi spać z obawy przed wystąpieniem bezdechu u dziecka. Na szczęście postęp technologiczny sprawia, że największe obawy rodziców znikają.

Jeżeli boisz się o spokojny sen swojego malucha, kup lub wypożycz monitoring oddechu, który alarmuje, jeśli istnieje chociaż minimalne ryzyko zagrożenia. Warto pamiętać, że łóżeczko noworodka to nie miejsce na poduszki.

8. Pielęgnacja noworodka

Używaj wyłącznie naturalnych produktów przeznaczonych dla noworodków. Stosuj delikatne oliwki, bezpieczne pieluszki (np. BAMBOOLOVE) oraz chusteczki. Dopóki nie odpadnie kikut, odkażaj regularnie pępek. Pamiętaj również o stosowaniu maści przeciwko oparzeniom. A co do kąpieli? Im mniej kosmetyków, tym lepiej.

9. Wygodne ubranko dla noworodka

Przy ubieraniu dziecka postaw na wygodę. Idealne ubranko jest przewiewne, nie podrażnia i nie uciska. Noworodek bardzo często ulewa i wymaga przebrania. Dlatego to nie styl, a w przypadku maluszka – komfort jest najważniejszy.

10. Chwile, które przemijają szybko…

Noworodkiem nazywamy dziecko do 28 dnia życia. To czas mijający błyskawicznie, za którym rodzice bardzo szybko tęsknią. Dlatego wykorzystaj pierwsze dni z maleństwem jak najlepiej. Możesz np. zamówić subskrypcje pieluch na ipieluchy.pl i nie tracić najważniejszych dni na robienie pieluszkowych zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *